9. 7. 2020
Čo je nefunkčné na reforme trhu s elektrinou na Ukrajine?
Problémy elektro-energetického sektora Ukrajiny sú v podstate stále rovnaké ako na začiatku 2000-tych rokov. Napriek deklarovanému spusteniu nového trhu v júli minulého roka sektor ako celok, de facto stále funguje podľa starých pravidiel.
Liberalizovaný trh nebol pripravený na spustenie, napriek tomu, že západní partneri a organizácie zásadne podporili Ukrajinu pri implementácií energetickej reformy. Podmienky na plnohodnotné spustenie trhu neboli splnené: vyrovnanie dlhov, formovanie trhových cien, ponechanie niektorých krížových dotácií, zavedenie možnosti odpojenia dlžných spotrebiteľov vrátane štátnych spoločnosti; na postačujúcej úrovni nebol dostatočne pripravený právny rámec a infraštruktúra. Tieto argumenty presvedčili dokonca aj západných partnerov, aby spustenie trhu bolo odložené, ale politické rozhodnutie bolo nezvratné.
Boli prijaté nepopulárne rozhodnutia: povinnosť PSO (opatrenie vo verejnom hospodárskom záujme), ktorá prinútila najväčšie spoločnosti vyrábajúce 60% všetkého objemu elektriny na Ukrajine, predávať elektrickú energiu ostatným účastníkom trhu za veľmi nízku cenu; na hlavných segmentoch trhu (dennom a vnútrodennom trhu) boli stanovené cenové obmedzenia, ktoré nie vždy pokrývajú náklady na generáciu elektrickej energie, taktiež ide aj o umelé obmedzenie ceny za odchýlky. Všetky tieto faktory viedli k neustálemu a výraznému prebytku elektriny na trhu, čo prispelo k nižším cenám na dennom a vnútrodennom trhu, zníženiu objemu výroby elektriny a vzniku manipulácií na trhu.
V článku sa uvádza, že fungovaniu trhu bráni aj monopol trhových hráčov v dvoch obchodných zónach. Napríklad, v zóne Burštynského energetického ostrova (západná časť Ukrajiny) spoločnosť Zakhidenergo, ktorá je najväčším výrobcom, blokovala import elektriny zo susedných krajín tým, že vykúpila cezhraničné kapacity bez ich následného využitia.
Autor Oleksii Gvarishivili, obchodný riaditeľ našej ukrajinskej dcérskej spoločnosti, SferaService LTd., navrhuje nasledujúce riešenia na normalizáciu fungovania trhu:
- spotrebitelia musia platiť skutočné náklady za elektrinu
- zrušiť krížové dotácie, zrušiť mechanizmus PSO
- zmeniť mechanizmus formovania ceny na vyrovnávacom trhu
- uložiť úplnú zodpovednosť za odchýlky na výrobcov zelenej elektriny
- zrušiť cenové obmedzenia na dennom a vnútrodennom trhu
- zavedenie systému monitorovania procesov na trhu s cieľom eliminovať manipulácie zo strany účastníkov trhu
Celý článok dostupný na: Ukrajinska Energetika