2. 4. 2020
Transformácia energetiky bude (r)evolučná
Časopis ATP journal nedávno publikoval článok nášho kolegu Petra Chochola, rešpektovaného odborníka v oblasti energetiky, ktorý sa venoval práve zmenám v energetickej legislatíve EÚ týkajúcej sa samospotrebiteľov energie z obnoviteľných zdrojov.
Hlavnou témou príspevku sú obnoviteľné zdroje energie a ich integrácia do sústavy, mikrosiete, agregácia a inteligentné riadenie flexibility. K Petrovi sa pripojili aj ďalší poprední odborníci z uvedených oblastí Miroslav Zeman, Technická univerzita v Delfite, Holandsko a Tomáš Mužík, Nano Energies, a.s.
- Nová energetická legislatíva EÚ Clean energy for all Europeans package alebo „Zimný balíček“ (4 smernice + 4 nariadenia EÚ) definuje nové pravidlá pre vnútorný trh s elektrinou, energetickú hospodárnosť budov, integráciu obnoviteľných zdrojov alebo energetickú efektívnosť s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu krajín EÚ v roku 2050. Ich transpozícia do legislatíva SR už postupne prebieha a bude ukončená do 30.6.2021.
- Veľká zmena sa dotýka predovšetkým tých, ktorí budú vlastníkmi obnoviteľného zdroja tzv. samospotrebitelia. Samospotrebitelia energie budú môcť elektrinu z obnoviteľných zdrojov vyrábať, spotrebúvať, skladovať a predávať bez toho, aby čelili neprimeranej záťaži. Občania žijúci v bytoch budú mať možnosť využívať zvýhodnené postavenie spotrebiteľa v rovnakom rozsahu ako domácnosti v rodinných domoch.
- Umožní sa vytváranie tzv. komunít vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorých akcionármi alebo členmi sú fyzické osoby, MSP alebo miestne orgány vrátane obcí a ktorých hlavným účelom bude poskytovať environmentálne, hospodárske alebo sociálne komunitné prínosy pre svojich akcionárov alebo členov alebo pre miestne oblasti, v ktorých pôsobia, a nie finančný zisk. Inými slovami, na území obce alebo mesta si budú môcť vzájomne prebytky výroby z obnoviteľných zdrojov poskytovať obyvatelia domov a bytov, podnikatelia alebo verejné inštitúcie, čo zvýši efektivitu využívania elektriny vyrobenej v obnoviteľných zdrojoch (napríklad: elektrina vyrobená na domoch a bytoch počas pracovných dní, ktorá by sa nespotrebovala, sa môže využívať v podnikateľských prevádzkach alebo verejných inštitúciách ale počas dní pracovného pokoja naopak elektrina vyrobená v MSP alebo verejných inštitúciách, keď sú zatvorené, sa môže spotrebovávať v domoch a bytoch).
Celý článok si môžete prečítať na stránkach ATP Journal.
Celý článok: 387kB
Zdroj: ATP Journal, 1/2020